Toggle Width

EndFRM
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 28 Oy - Ortalama: 2.86
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
.NET Framework
Mistap Çevrimdışı GameEditor
*
Emektar Üye
Üye No: 20
Konu Sayısı:
Yorum Sayısı: 841
578
Yorum: #1
.NET Framework
[Resim: baslik1-e1266353590731.jpg,]

Bill Gates, yaklaşık 20 yıl önce vizyonunu açıkladığında sektörün içinden ve dışından birçok insanın tepkisiyle karşılaşmıştı. Her eve bir bilgisayar gireceği ve kişisel bilgisayarların insan hayatında çok önemli bir yere sahip olacağını söyleyen bu genç girişimcinin sözleri, laptop bilgisayarların yaklaşık 1.5 ton civarı olduğu o yıllarda (!) fazla gerçekçi durmuyordu. Ancak geçen zaman, özellikle 90’lı yıllarda kişisel bilgisayarların atağa geçmesi, bu vizyonun ne kadar gerçekçi olduğunu ortaya koydu. Microsoft’un Windows işletim sistemleriyle katkıda bulunduğu bu vizyon, 2000’li yıllara gelindiğinde artık her evde birden fazla bilgisayar görülmeye başlanınca miyadını doldurmuş oldu. Kişisel bilgisayarların yayılması internetin kullanımını da arttırırken bilgi çağının başlangıcına da öncülük ettiler. Yeni milenyuma girdiğimizde artık internet hayatımızın bir parçası haline geldi ve bu gelişmeler esnasında, 2002 yılında gerçekleştirilen Microsoft’un lansmanında artık başarısını kanıtlayarak genç girişimci yıllarını geride bırakmış Gates kendisinin ve firmasının yeni vizyonunu açıkladı: Her zaman, her yerden, her cihazdan bilgiye ulaşmak! Kişisel bilgisayarların yayılmasında Windows işletim sistemleri büyük pay sahibi olarak karşımıza çıkarken, lansmanda bu yeni vizyonu gerçekleştirmek için daha dinamik bir altyapı bizleri karşılıyordu: “.NET”.

Bu yeni vizyon, beraberinde yepyeni bir programlama dilini birlikte getirdi. Okunuşunun kolay olmadığını kabul ediyorum, ancak C# (C Sharp: §İ – ∫a¦rp) adını duyurduktan kısa bir süre sonra dünyada en çok kullanılan diller arasına girmeyi başardı. En köklü programlama dillerinden C/C++ yada Java gibi “süslü parantez” dilleri ailesinden gelen söz dizimi (syntax), nesne & bileşen tabanlı yapısı ve Visual Studio gibi başarılı bir geliştirme ortamında yazılması kolay öğrenilmesine neden oldu. Ayrıca ASP.NET ile web tabanlı uygulama geliştirmek için de kullanılması kolayca yayılmasını sağladı. Geliştirme ekibinin başında bulunan Anders Hejlsberg, zamanında Turbo Pascal gibi devrim yaratmış bir IDE’nin geliştiricisi ve Borland firmasında programlama dilleri üzerine uzun yıllar çalışmış biri olarak 1999 yılında çalışmalarına başladığı C#’ı birçok dilin avantajlarına sahip kapsamlı bir dil olarak geliştirdi. Günümüzde Java ve PHP ile kullanımı yükselen 3 dil arasında bulunan C# aslında bu dillerin en yenisi. Ülkemizdeki bilgisayar sektöründe de geniş kullanım alanı bulunan bu dili blogdaki yazılardan takip ederek, en başından başlayıp öğrenebilirsiniz! Eğitimimizde temel programcılık mantığını anlatırken bol bol örnek uygulamalar yapıp kendinizi geliştirmenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

[Resim: big.png]

[Resim: Resim6.jpg]

Danimarkalı mühendis Anders Hejlsberg C# geliştirme ekibinin başında

Bu ayki konumuz, programcılığa başlmadan önce biraz ısınmak; C# uygulamalarını üzerinde geliştireceğimiz .NET Framework’ün yapısını ve amaçlarını sizlere aktarmak. Bütün programlarımızın temelinde yer alacak bu altyapının çalışma tarzı diğer dillerin çalışma biçiminden farklı olduğu için basit mantığını anlamak gerçekten önemli. Yukarıda .NET’i dinamik bir altyapı olarak nitelendirmemizin başlıca nedeni, birden çok platformda çalışarak bu platformları birbirine bağlayacak olan bir çatı’ya (framework) sahip olması. Katmanlı yapıda olan bu çatı, çeşitli ihtiyaçlara cevap vermek üzere hazırlanmış birçok hizmeti içeren sınıf kütüphanelerini programcıların hizmetine sunarak, eskiden çok uzun zaman alan birçok işlevin yönetilebilir (managed) kodlar sayesinde kolayca uygulama içerisinde kullanılmasına imkan veriyor. C# eğitimlerinde sık sık kullanacağımız bu kütüphanelerin detaylarına girmeden önce .NET Framework felsefesini ve çalışma şeklini inceleyelim.

.NET Framework’ün Yetenekleri

Bilgiye her yerden ulaşabilmek için .NET Framework, uygulamalarının platform bağımsız çalışmasını amaçlar. Yazdığınız uygulama Windows, Linux gibi farklı işletim sistemleri altında bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan çalışabildiği gibi, PDA, Smartphone, XBOX yada akıllı ev araçları (embedded donanımlar) gibi farklı istemciler ile kolayca iletişim kurabilmeli ve belirli bir çözümün içerisinde yer alabilmelidirler. Hazır gelen sınıflar arasında bulunan temel kütüphanelerin yanı sıra, güvenlik, ağ, veritabanı erişimi gibi özelleşmiş alanlardaki kütüphaneler bizlere uygulama geliştirmek için önemli zaman tasarrufu sağlar. Örneğin bir XML dökümanını okumak için temel sınıf kütüphanesinden ilgili sınıfı çağırıp, birkaç satır kod yazarak istediğimiz işlevi yerine getirebiliriz. Bu şekilde hazır kod kullanımı, ilk zamanlarda herşeyi kendi elleriyle yazmayı seven eski programcılar tarafından yadırgansada, karmaşık uygulamaların yükünü hafifleterek daha büyük uygulamalar geliştirmek için bizlere büyük bir fırsat sunuyor.

[Resim: Resim43.png]

Temel Sınıf Kütüphanesinin içeriği

.NET Framework’ün ilk versiyonundan itibaren hayatımıza giren C#, bu yeni altyapıyı en rahat biçimde kullanabilmek için tasarlandı, ancak .NET üzerinde uygulama geliştirmenin tek yolu değil! Sevdiği programlama dilinden vazgeçmek istemeyen programcılar için VB, C++, Delphi, Java gibi tanıdık dillerden ADA, Eiffel, Scheme gibi farklı 40’tan fazla dil destekleniyor (desteklenen dillerin listesine buradan ulaşabilirsiniz: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. Bütün bu diller, ortak aradile çevrilerek bir sanal çalışma zamanı uygulaması tarafından işlenerek çalıştırılıyorlar.

Farklı platformlar üzerinde çalışan CLR (Common Language Runtime) uygulaması, farklı dillerden çevrilmiş ortak aradili (CIL) Just-In-Time compiler adı verilen eşzamanlı derleyici ile bulunduğu platformun diline çevirir. Bu sayede aynı kodun farklı platformlar üzerinde çalışması sağlanırken, farklı dillerin kullanımına imkan tanınıyor. Bunun yanında çalışan kodun güvenliği, bellek yönetimi, hata denetimi, uyumluluk ve birlikte çalıştırılabilmesi gibi zorlu görevler CLR tarafından denetlenerek uygulamanın stabil çalışması, performansı ve güvenliği üst seviyede tutuluyor. Üstelik önceden yazılımcının sorumluluğunda bulunan bu işlevler artık otomatik olarak kontrol edilerek zamandan tasarruf ediliyor ve hatalar en aza indirgeniyor.

Platform bağımlı sistemlerden kodlar derlendikten sonra ortaya yürütülebilir bir dosya (.exe uzantılı) çıkmasını ve işletim sisteminin direk bu dosyayı çalıştırabilmesine alışığız. Ancak çalışma prensibini yukarıda anlattığımız .NET Framework CLR servisi, bir sanal makine gibi çalışarak, .NET uygulamaları ve işletim sistemi arasında iletişimi sağlıyor. Uygulamalar bu sanal makinede derlenerek bulunduğu platformun anlayacağı kodlara çevriliyorlar. Aslında .NET üzerinde geliştirdiğimiz programları yayınladıktan sonras yine .exe uzantılı bir dosya elde ediyoruz, fakat bu diğer yürütülebilir dosyalar gibi makine dili içermiyor. Assembly olarak adlandırılan bu dosya türleri, ortak dile çevrilmiş kod, doğrulama, güvenlik, referans ve yansıma bilgilerini içinde bulunduran özel bir yapıya sahiptir. Bu yüzden programlar çalışmak için .NET Framework’ün bilgisayarda yüklü olmasına ihtiyaç duyuyorlar (indirmek için: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

[Resim: Resim53-300x253.png]

C# ile farklı platformlara yazılım geliştirmek mümkün.


16 Feb 2010 at 16:00
.NET, C#, Software Development, TR
.net .net framework c# c# dersi c# egitim c-sharp cs ders dot egitim framework hello world sharp tutorial workshopBill Gates, yaklaşık 20 yıl önce vizyonunu açıkladığında sektörün içinden ve dışından birçok insanın tepkisiyle karşılaşmıştı. Her eve bir bilgisayar gireceği ve kişisel bilgisayarların insan hayatında çok önemli bir yere sahip olacağını söyleyen bu genç girişimcinin sözleri, laptop bilgisayarların yaklaşık 1.5 ton civarı olduğu o yıllarda (!) fazla gerçekçi durmuyordu. Ancak geçen zaman, özellikle 90’lı yıllarda kişisel bilgisayarların atağa geçmesi, bu vizyonun ne kadar gerçekçi olduğunu ortaya koydu. Microsoft’un Windows işletim sistemleriyle katkıda bulunduğu bu vizyon, 2000’li yıllara gelindiğinde artık her evde birden fazla bilgisayar görülmeye başlanınca miyadını doldurmuş oldu. Kişisel bilgisayarların yayılması internetin kullanımını da arttırırken bilgi çağının başlangıcına da öncülük ettiler. Yeni milenyuma girdiğimizde artık internet hayatımızın bir parçası haline geldi ve bu gelişmeler esnasında, 2002 yılında gerçekleştirilen Microsoft’un lansmanında artık başarısını kanıtlayarak genç girişimci yıllarını geride bırakmış Gates kendisinin ve firmasının yeni vizyonunu açıkladı: Her zaman, her yerden, her cihazdan bilgiye ulaşmak! Kişisel bilgisayarların yayılmasında Windows işletim sistemleri büyük pay sahibi olarak karşımıza çıkarken, lansmanda bu yeni vizyonu gerçekleştirmek için daha dinamik bir altyapı bizleri karşılıyordu: “.NET”.

Bu yeni vizyon, beraberinde yepyeni bir programlama dilini birlikte getirdi. Okunuşunun kolay olmadığını kabul ediyorum, ancak C# (C Sharp: §İ – ∫a¦rp) adını duyurduktan kısa bir süre sonra dünyada en çok kullanılan diller arasına girmeyi başardı. En köklü programlama dillerinden C/C++ yada Java gibi “süslü parantez” dilleri ailesinden gelen söz dizimi (syntax), nesne & bileşen tabanlı yapısı ve Visual Studio gibi başarılı bir geliştirme ortamında yazılması kolay öğrenilmesine neden oldu. Ayrıca ASP.NET ile web tabanlı uygulama geliştirmek için de kullanılması kolayca yayılmasını sağladı. Geliştirme ekibinin başında bulunan Anders Hejlsberg, zamanında Turbo Pascal gibi devrim yaratmış bir IDE’nin geliştiricisi ve Borland firmasında programlama dilleri üzerine uzun yıllar çalışmış biri olarak 1999 yılında çalışmalarına başladığı C#’ı birçok dilin avantajlarına sahip kapsamlı bir dil olarak geliştirdi. Günümüzde Java ve PHP ile kullanımı yükselen 3 dil arasında bulunan C# aslında bu dillerin en yenisi. Ülkemizdeki bilgisayar sektöründe de geniş kullanım alanı bulunan bu dili blogdaki yazılardan takip ederek, en başından başlayıp öğrenebilirsiniz! Eğitimimizde temel programcılık mantığını anlatırken bol bol örnek uygulamalar yapıp kendinizi geliştirmenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz.


.NET yeni logosu

Danimarkalı mühendis Anders Hejlsberg C# geliştirme ekibinin başında

Bu ayki konumuz, programcılığa başlmadan önce biraz ısınmak; C# uygulamalarını üzerinde geliştireceğimiz .NET Framework’ün yapısını ve amaçlarını sizlere aktarmak. Bütün programlarımızın temelinde yer alacak bu altyapının çalışma tarzı diğer dillerin çalışma biçiminden farklı olduğu için basit mantığını anlamak gerçekten önemli. Yukarıda .NET’i dinamik bir altyapı olarak nitelendirmemizin başlıca nedeni, birden çok platformda çalışarak bu platformları birbirine bağlayacak olan bir çatı’ya (framework) sahip olması. Katmanlı yapıda olan bu çatı, çeşitli ihtiyaçlara cevap vermek üzere hazırlanmış birçok hizmeti içeren sınıf kütüphanelerini programcıların hizmetine sunarak, eskiden çok uzun zaman alan birçok işlevin yönetilebilir (managed) kodlar sayesinde kolayca uygulama içerisinde kullanılmasına imkan veriyor. C# eğitimlerinde sık sık kullanacağımız bu kütüphanelerin detaylarına girmeden önce .NET Framework felsefesini ve çalışma şeklini inceleyelim.

.NET Framework’ün Yetenekleri

Bilgiye her yerden ulaşabilmek için .NET Framework, uygulamalarının platform bağımsız çalışmasını amaçlar. Yazdığınız uygulama Windows, Linux gibi farklı işletim sistemleri altında bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan çalışabildiği gibi, PDA, Smartphone, XBOX yada akıllı ev araçları (embedded donanımlar) gibi farklı istemciler ile kolayca iletişim kurabilmeli ve belirli bir çözümün içerisinde yer alabilmelidirler. Hazır gelen sınıflar arasında bulunan temel kütüphanelerin yanı sıra, güvenlik, ağ, veritabanı erişimi gibi özelleşmiş alanlardaki kütüphaneler bizlere uygulama geliştirmek için önemli zaman tasarrufu sağlar. Örneğin bir XML dökümanını okumak için temel sınıf kütüphanesinden ilgili sınıfı çağırıp, birkaç satır kod yazarak istediğimiz işlevi yerine getirebiliriz. Bu şekilde hazır kod kullanımı, ilk zamanlarda herşeyi kendi elleriyle yazmayı seven eski programcılar tarafından yadırgansada, karmaşık uygulamaların yükünü hafifleterek daha büyük uygulamalar geliştirmek için bizlere büyük bir fırsat sunuyor.


Temel Sınıf Kütüphanesinin içeriği

.NET Framework’ün ilk versiyonundan itibaren hayatımıza giren C#, bu yeni altyapıyı en rahat biçimde kullanabilmek için tasarlandı, ancak .NET üzerinde uygulama geliştirmenin tek yolu değil! Sevdiği programlama dilinden vazgeçmek istemeyen programcılar için VB, C++, Delphi, Java gibi tanıdık dillerden ADA, Eiffel, Scheme gibi farklı 40’tan fazla dil destekleniyor (desteklenen dillerin listesine buradan ulaşabilirsiniz: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. Bütün bu diller, ortak aradile çevrilerek bir sanal çalışma zamanı uygulaması tarafından işlenerek çalıştırılıyorlar.

Farklı platformlar üzerinde çalışan CLR (Common Language Runtime) uygulaması, farklı dillerden çevrilmiş ortak aradili (CIL) Just-In-Time compiler adı verilen eşzamanlı derleyici ile bulunduğu platformun diline çevirir. Bu sayede aynı kodun farklı platformlar üzerinde çalışması sağlanırken, farklı dillerin kullanımına imkan tanınıyor. Bunun yanında çalışan kodun güvenliği, bellek yönetimi, hata denetimi, uyumluluk ve birlikte çalıştırılabilmesi gibi zorlu görevler CLR tarafından denetlenerek uygulamanın stabil çalışması, performansı ve güvenliği üst seviyede tutuluyor. Üstelik önceden yazılımcının sorumluluğunda bulunan bu işlevler artık otomatik olarak kontrol edilerek zamandan tasarruf ediliyor ve hatalar en aza indirgeniyor.

Platform bağımlı sistemlerden kodlar derlendikten sonra ortaya yürütülebilir bir dosya (.exe uzantılı) çıkmasını ve işletim sisteminin direk bu dosyayı çalıştırabilmesine alışığız. Ancak çalışma prensibini yukarıda anlattığımız .NET Framework CLR servisi, bir sanal makine gibi çalışarak, .NET uygulamaları ve işletim sistemi arasında iletişimi sağlıyor. Uygulamalar bu sanal makinede derlenerek bulunduğu platformun anlayacağı kodlara çevriliyorlar. Aslında .NET üzerinde geliştirdiğimiz programları yayınladıktan sonras yine .exe uzantılı bir dosya elde ediyoruz, fakat bu diğer yürütülebilir dosyalar gibi makine dili içermiyor. Assembly olarak adlandırılan bu dosya türleri, ortak dile çevrilmiş kod, doğrulama, güvenlik, referans ve yansıma bilgilerini içinde bulunduran özel bir yapıya sahiptir. Bu yüzden programlar çalışmak için .NET Framework’ün bilgisayarda yüklü olmasına ihtiyaç duyuyorlar (indirmek için: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.


C# ile farklı platformlara yazılım geliştirmek mümkün.

.NET Çalışma Ortamı

Farklı diller için hazırlanmış birçok ortamda uygulama geliştirmek mümkün olsa da, MS Visual Studio kullanarak C#, VB.NET, C++ ile windows forms, konsol, mobil uygulamalar geliştirebilir, ASP.NET web siteleri, web servisleri gibi bir çok değişik projede çalışabilirsiniz. Bütün bu uygulamaları ve daha fazlasını bünyesinde barındıran Visual Studio ücretli bir uygulama olsa da, özelleşmiş Express versiyonları tamamen ücretsiz. Biz eğitimimizde C# ile çalışacağımız için VS 2008 C# Express Edition’u (Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. kullanacağız. Veritabanı ve web servisleriyle çalışabilme desteği olan, IntelliSense adı verilen otomatik kod tamamlayıcı yardımcıları bünyesinde bulunduran bu program eğitimimiz boyunca yoldaşımız olacak J.

[Resim: Resim13-300x294.png]

.NET Framework sürümlerinin içerikleri


Kabul etmek gerekir ki, .NET Framework’ün 2002 yılında çıkan ilk versiyonunda herşey bu kadar parlak değildi. Altyapıda bulunan hatalar ve performans problemleri, uygulamaların temelini zayıflattığı için birçok soruna neden oluyordu. Ancak Microsoft çalışanları bir yıl boyunca özverili bir çalışma gösterip birçok açığı kapattı ve stabil 1.1 sürümünü yayınladılar. Daha sonra 2005 yılında 2.0 sürümü hatalarından iyice arınmış, generics, 64 bit uyumluluğu, ADO.NET 2.0, ASP.NET 2.0 gibi yeniliklerle karşımıza çıktı. Windows Vista ile birlikte gelen 3.0 versiyonunda ayrıntılarına ileride değineceğimiz WPF, WCF, WF gibi iletişim, görsellik, iş akışları ve erişim üzerine eklentiler dahil edilirken; geçtiğimiz aylarda çıkan en son 3.5 sürümü LINQ ve AJAX desteği ile yayınlandı. Özellikle 3.0 sürümünden sonra eski versiyonlarla geri uyumluluk tamamen sağlanırken, Windows 98, 2000 ve ME işletim sistemlerine verilen desteğe son verildi.

[Resim: Resim23-300x229.png]

Visual Studio 2008 C# Express açılış ekranı

Merhaba Dünya!

Ne yazık ki uygulama geliştirme araçlarının Türkçe desteği bulunmaması, bazı okurlarımızın sorunlarını çözebilmek için daha çok çaba sarfetmesini gerektiriyor. Kullanacağımız Visual Studio 2008 C# Express Edition’un kurulum aşamasında size MSDN Express ve SQL Server Express programlarını kurmanızın da faydalı olabileceği hatırlatılıyor. Microsoft Geliştiriciler Ağı (MSDN) dökümanları, C# hakkında birçok makaleye ulaşabilmeniz ve karşılaştığınız sorunlara cevap bulabilmeniz açısından önemli fakat maalesef Türkçe içeriği bulunmuyor. Microsoft’un ücretsiz veritabanı uygulaması olan SQL Server Express’i önümüzdeki aylarda değineceğimiz konular için yüklemenizi tavsiye ederim.

[Resim: Resim34-300x182.png]

C# Express ile oluşturabileceğiniz proje çeşitleri

Yükleme işlemini tamamlayıp geliştirme ortamını açtığınızda, güncel MSDN haberlerinin yer aldığı başlangıç ekranıyla karşılaşacaksınız. Proje oluşturmak için File>New Project seçeneğini işaretleyin. Açılacak diyalogdaki seçeneklerden “Console Application”, komut sisteminde çalışan konsol uygulamaları için kullanacağımız seçenek. Programcılık mantığına değineceğimiz eğitimlerde bu tarz projeler hazırlayacağız. “Windows Forms Application” ise windows arayüzünü kullanarak pencereler tasarlayacağımız form uygulamaları yapmamızı sağlıyor. Yeni Visual Studio serisinin arayüz tasarlama konusundaki en başarılı programlardan biri olduğunu belirtmeliyim. Yeni proje oluşturduktan sonra ilgili dosyalar Belgelerim>Visual Studio 2008>Projects altında projenizin ismine ait klasörün içinde saklanmakta ve Express versiyonlarda bunu değiştiremiyoruz. Uygulamanın sağ tarafındaki “Solution Explorer” bölmesi programın sahip olduğu dosya ve klasörleri yönetmek için kullanacağımız alan. Son olarak proje yarattıktan sonra, üst kısımda bulunan yeşil “Run” butonuyla yazdığınız programı çalıştırabildiğinizi hatırlatalım. Bu ay anlatacaklarımızın sonuna geldik ama ilk programımızı yazmadan Visual Studio’yu kapatamayız. O zaman hemen bir konsol uygulaması yarattıktan sonra ortadaki süslü parantezler “{}” arasına aşağıdaki kodu yazıp “Run” butonuna basarak ilk programımızı tamamlayabiliriz.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Bu konu en son: 23-01-2012 tarihinde, saat: 16:05 düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Mistap.
23-01-2012 16:03
Bul Alıntı
ActionHG Çevrimdışı HG
*
Emektar Üye
Üye No: 2
Konu Sayısı:
Yorum Sayısı: 408
567
Yorum: #2
RE: .NET Framework
Sağol senin sayende sitenin her bölümünde konu var +rep. Ama alıntı diye uyarmıyorsun kardeş ondan uyarıyorum.

Game Maker, Dev C++ ve Google SketcUp User
Ö.M.den (özellikle game maker hakkında) istediğiniz soruyu sorabilirsiniz yardım ederim.
24-01-2012 12:13
Bul Alıntı
Mistap Çevrimdışı GameEditor
*
Emektar Üye
Üye No: 20
Konu Sayısı:
Yorum Sayısı: 841
578
Yorum: #3
RE: .NET Framework
teşekkürler.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Bu konu en son: 28-01-2012 tarihinde, saat: 17:50 düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Mistap.
24-01-2012 12:14
Bul Alıntı
Oyuncu Çevrimdışı Unity 3d - Ses & Dj
*
Yeni Üye
Üye No: 129
Konu Sayısı:
Yorum Sayısı: 2,693
811
Yorum: #4
RE: .NET Framework
Uzun ve güzel bir yazı ellerine sağlık. 7 +rep

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
21-07-2012 0:43
Bul Alıntı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  .NET FRAMEWORK DOWNLOAD LİNK darkness6162 0 548 30-05-2014 21:57
Son Yorum: darkness6162

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi